Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

NIE TRACIĆ ENERGII PODŁOŻA DO NAROSTU JEGO TEMPERATURY Drukuj Email
12 lutego 2010, autor: dr Nikodem Sakson
Transport podłoża w okresie zimy powoduje spadek i duże zróżnicowanie jego temperatury. Powoduje to konieczność podjęcia natychmiastowych działań prowadzących do wyrównani i wzrostu w nim temperatury do poziomu 24 -25st.C. Obserwuje się często, że celem zaoszczędzenia energii lub niewiedzy wykorzystuje się że do wzrostu temperatury w podłożu jego własne zdolności do samo ogrzewania.
Wynika to faktu, że obecne w podłożu mikroorganizmy jak i grzybnia pieczarki w swoich procesach życiowych zużywają zawarte w podłożu składniki pokarmowe jednocześnie wytwarzają energię przyczyniając się do wzrostu temperatury podłoża. Proces ten jest kontynuowany ze względu na ciągłe pojawianiem się kolejnych grup bakterii i grzybów, które coraz intensywniej się namnażają a grzybnia pieczarki rośnie szybciej wraz ze zmiana temperatury w podłożu. Jednak należy pamiętać, że sytuacja ta prowadzi do nieproduktywnego względem plonów pieczarki zużycia składników pokarmowych. Powoduje przedłużenie okres przerostu i regeneracji podłoża prowadząc do zagrożenia rozwojem grzybów  konkurencyjnych jak i wydłużeniem okresu uprawy. To ostatnie skutkuje zakłóceniami harmonogramu produkcji. Poza tym podłoża takie tracą swoja aktywność.


Jak należy postępować z podłożem, które załadowujemy zimą w którym w czasie transportu nastąpił  spadek i zróżnicowanie w nim temperatury:

1. Układać podłoże w halach wygrzanych w jak najkrótszym okresie czasu. Jeżeli można kostkę ładować od strony korytarza komunikacyjnego.

2. Po załadunku podnosimy temperaturę powietrza do 23st.C i włączamy pełną recyrkulacje. Dodatkowo możemy wstawić wentylatory mieszające jak to wykonuje się latem. Z kostki nie zdejmujemy folii.

3. Gdy temperatura podłoża zbliża się do 23st.C a różnica temperatur w podłożu nie przekracza około 2st.C zmniejszmy ruch powietrza i zaczynamy stopniowo obniżać jego temperaturę o 1st.C na dobę lub szybciej, tak aby nie dopuścić do przekroczenia w podłożu temperatury 25 – 26st.C. Przy wykorzystywaniu podłoża w kostce po osiągnięciu wymaganej, wyrównanej temperatury zdejmujemy folie. Wcześniejsze zdjęcie folii prowadziło by do nadmiernego osuszenia podłoża a parująca woda hamowała by narost temperatury.

4. Przy podłożu III fazy wodę wlewamy w hali bezpośrednio do podłoża lub przez okrywę po osiągnięciu w nim temperatury minimum 21st.C pod warunkiem szybkiego jej dalszego narostu.

5. Po nałożeniu zimnej okrywy równocześnie z podłożem nie wlewać bezpośrednio po nałożeniu wody.
Wykorzystywanie procesów życiowych w kostce do narostu w niej temperatury kosztuje więcej niż zużyte do tego celu paliwo.

 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018