Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

KOMENTARZE I OPINIE: BIULETYN PRODUCENTA PIECZAREK "PIECZARKA" nr 04/2009 Drukuj Email
04 stycznia 2010, autor: dr Nikodem Sakson
Biuletyn ukazujÄ…cy siÄ™ raz na kwartaÅ‚ ma bardzo ograniczone możliwoÅ›ci przekazywania aktualnych informacji oraz uniemożliwia prowadzenie na jego Å‚amach żadnej dyskusji. Powoduje to, że koncentruje siÄ™ on na przekazywaniu wiedzy majÄ…cej bardziej ogólny charakter stajÄ…c siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie uzupeÅ‚nieniem wiedzy podrÄ™cznikowej, analizach zjawisk dÅ‚ugo okresowych oraz kronikÄ… branży.

Czytelnikom Biuletynu, którzy zajmujÄ… siÄ™ uprawÄ… pieczarek a w szczególnoÅ›ci grupie technologów proponowaÅ‚bym szczegóÅ‚owo zapoznać siÄ™ z artykuÅ‚em M. MichaÅ‚kiewicza „Deficyt wilgoci nowe narzÄ™dzie dla technologów”, s.30-33. ArtykuÅ‚ ten zapowiada nowe podejÅ›cie do sterowania mikroklimatem w hali uprawowej. Powszechne wyposażenie pieczarkarni w sterowniki mikroklimatu stanowi dużą szansÄ™ na efektywne prowadzenie uprawy pieczarki a w szczególnoÅ›ci pozwala na unikanie obniżki jakoÅ›ci i wysokoÅ›ci plonu wynikajÄ…cym z niewÅ‚aÅ›ciwego przebiegu odparowania z owocników pieczarki i okrywy mimo zadanych parametrów mikroklimatu uważanych za stosowane do fazy przebiegu uprawy pod warunkiem także kontroli zawartoÅ›ci wody w powietrzu hali uprawowej. Temu zagadnieniu chcÄ™ poÅ›wiÄ™cić swoje rozważania w nastÄ™pnym numerze BIULETYNU pod roboczym tytuÅ‚em „Nie komputer uprawia pieczarki”.

Ciekawy problem stawia M. Grzeszek  w swym artykule „W co inwestować?”, s.21-23. Wskazuje on na trzy jego zdaniem najważniejsze obszary inwestowania: oszczÄ™dność energii, obniżka kosztów pracy oraz mechanizacjÄ™. O zagadnieniu oszczÄ™dzania energii latem piszÄ™ także w swoim artykule „ByÅ‚o lato, bÄ™dzie  lato”, s. 68-72. Pozostaje mieć nadziejÄ™, że na rynku znajdzie siÄ™ dosyć ofert pozwalajÄ…cych na osiÄ…ganie tego celu. Inwestowanie w oszczÄ™dzanie energii powinno być poprzedzone audytem oceniajÄ…cym funkcjonowanie i efektywność urzÄ…dzeÅ„ i instalacji grzewczych i chÅ‚odzÄ…cych.

Dużo miejsca w tym numerze poÅ›wiÄ™ca siÄ™ zagadnieniu ochrony pieczarek. Na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje zagadnienie tworzenia biofilmu i jego roli w skutecznym zwalczaniu chorób bakteryjnych gÅ‚owni rdzawej plamistoÅ›ci –J. Szumogaj-Tarnowska, „Patogeniczne bakterie uprawie pieczarki i ich mechanizmy obronne”, s. 39-42. Ciekawe jak wpÅ‚ywa na ten biofilm stosowany coraz częściej w ochronie pieczarki nadtlenek wodoru  i czy speÅ‚nia on wymóg niedopuszczania do tworzenia mikrofilmu? W Biuletynie znajduje siÄ™ jeszcze kilka artykuÅ‚ów traktujÄ…ce o ochronie pieczarek.

Także zagadnieniu ochrony pieczarek byÅ‚o poÅ›wiÄ™cone seminarium prowadzone przez H.GROGAN> Informacje o nim zawarte sÄ… w „Dr Helena Grogan w Polsce”s.105-106 autorstwa J. Szumigaj- Tarnowskiej. NajwiÄ™kszym zaskoczeniem dla mnie osobiÅ›cie byÅ‚o stwierdzenie H. Grogan, że zagadnieniem wystÄ™powania Trichodermy spp. w podÅ‚ożu fazy III zamierza siÄ™ dopiero zająć w swoich kolejnych badaniach. Jej dotychczasowe rozważania tyczyÅ‚y siÄ™ podÅ‚oża fazy II ale jak sÄ…dzÄ™ wiÄ™kszość uczestników poprzednich spotkaÅ„ uważaÅ‚o, że przekazywane przez niÄ… informacje tyczÄ… siÄ™ także podÅ‚oża fazy III. OdnoÅ›nie brÄ…zowienia kapeluszy pieczarki biaÅ‚ej i roli w nim wirusa X a wÅ‚aÅ›ciwe MVX-BS wystÄ™pujÄ…ce w go niedawno w Polsce sprawa nie zostaÅ‚a dalej satysfakcjonujÄ…co wyjaÅ›niona.

Z. UliÅ„ski w swoim artykule „Dolewanie okrywy”  autor próbuje dokonać bilansu iloÅ›ciowego – modelu gospodarki wodnej w okrywie. Poczekamy na praktyczne skutki jego rozważaÅ„ w zapowiadanej części drugiej.
Zagadnieniu wykorzystania podÅ‚oża popieczarkowego poÅ›wiÄ™ca siÄ™ coraz wiÄ™cej uwagi. O zagrożeniach wynikajÄ…cych z ulatniania siÄ™ siarkowodoru z pryzm przechowywanego podÅ‚oża pisze J. Maszkiewicz w swoim artykule „BezpieczeÅ„stwo pracy z przechowywanym podÅ‚ożem pozostaÅ‚ym po uprawie pieczarki”, s. 28-30. Zagadnienia BHiP sÄ… coraz ważniejsze wobec coraz czÄ™stszych wypadków w branży.

O zbiorze nigdy nie za dużo w szczególnoÅ›ci, gdy instrukcji udziela Irlandczy. Jego podejÅ›cie opisuje. Kania i A. Jaworski „Zbiór pieczarek po irlandzku, czyli jak zwiÄ™kszyć plon i poprawić jakość, s.15-17. Zadaje sobie tylko pytanie czy to byÅ‚ specjalny wykÅ‚ad dla Filipinek bo one znajÄ… angielski a co z polskimi zbieraczkami. ZresztÄ… filipiÅ„skie zbieraczki reklamowane sÄ… jeszcze dwukrotnie w Biuletynie. Czyżby polskim zbieraczkom grozi bezrobocie?

Kto chce poznać co słychać w pieczarkarstwie kanadyjskim s. 96-102 i w Niemczech s.92-94 w naszej branży przyjemnością zapozna się z artykułami Sz. Spyry. Autor opisuje w nich także zagadnienie obrotu pieczarkami coraz istotniejsze w naszych realiach.

Do poruszanych zagadnień rynku pieczarek i wartości zawartych w tych artykułach informacji odniosę się w niedalekiej przyszłości.

Czy muzeum pieczarkarstwa powinno funkcjonować w branży pyta J. Maszkiewicz s. 107. Jakie jest Wasze zadanie?

Warto Także powspominać Pieczarkalia 2009 w reportażu redakcji a w szczególnoÅ›ci pokaz najnowszej mody na s. 104.


 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018