Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

ZIMA Drukuj Email
18 grudnia 2009, autor: dr Nikodem Sakson
Co prawda zima pojawia siÄ™ u nas, co roku, ale zwykle nas czymÅ› zaskakuje tym bardziej, że czÄ™sto atakuje już jesieniÄ…. Oto kilka praktycznych wskazówek zwiÄ…zanych z tÄ… porÄ… roku:

1.       Wloty powietrza szczególnie te posiadajÄ…ce siatki na zewnÄ…trz lubiÄ… zamarzać szczególnie w okresach, gdy pojawia siÄ™ szadź. Powodować to może zablokowanie dostÄ™pu Å›wieżego powietrza, co skutkuje niemożliwoÅ›ciÄ… utrzymania wymaganego mikroklimatu.
2.       Zagrożenie zamarzaniem nagrzewnic i chÅ‚odnic. W ukÅ‚adzie chÅ‚odzenia powinien znajdować siÄ™ glikol. W odniesieniu do nagrzewnic należy okresowo kontrolować skuteczność systemu antyzamarzajÄ…cego, gÅ‚ównie sprawność czujnika temperatury.

3.       Nie pracować na niskich stężeniach CO2. W okresie, gdy powietrze zewnÄ™trzne nie nadaje siÄ™ do bezpoÅ›redniego użycia, gdyż jest zbyt zimne należy podnosić stężenie dwutlenku wÄ™gla o okoÅ‚o 200 – 400 p.p.m. a w okresach nocy przy silnych mrozach nawet do 2500 p.p.m. na przeciÄ…g kilku godzin w okresie od zakoÅ„czenia szoku. Pozwala to na istotnÄ… obniżkÄ™ zużycia energii oraz zmniejsza ryzyko zamarzniÄ™cia nagrzewnicy.

4.       Uważać na spadki wilgotnoÅ›ci. Konieczność utrzymania oczekiwanego stężenia dwutlenku wÄ™gla powoduje konieczność czerpania zimnego i o niskiej zawartoÅ›ci powietrza zewnÄ™trznego, które ogrzewane wymaga intensywnego dowilżania. W takich okresach lepiej pracować na wilgotnoÅ›ci o 2% wyższej. W przypadku maÅ‚ej sprawnoÅ›ci systemu dowilżania nie wyprowadzać zbyt wysoko grzybniÄ™ w trakcie szoku i częściej podlewać posadzki.

5.       Pracować na niższych ruchach powietrza aby zapobiegać w szczególnoÅ›ci obsychaniu grzybni wyprowadzonej na powierzchni w okresie szoku oraz nie przesuszać okrywy. W przypadku mniejszych ruchów powietrza wskazane jest ograniczanie dawek wody do okrywy i miÄ™dzy rzutami.

6.       Szybko osiÄ…gać temperatury podÅ‚oża po naÅ‚ożeniu. Zapobiega to utracie aktywnoÅ›ci podÅ‚oża a w przypadku fazy II zapobiega przedÅ‚użaniu okresu przerostu podÅ‚oża przez grzybniÄ™ tym samym lepiej chroni podÅ‚oże przed infekcjami i zagniciem.

7.       Nie dopuszczać do spadku temperatury w podÅ‚ożu w okresie wlewania wody do okrywy, gdyż grozi to ich zagniwaniem oraz pojawianiu siÄ™ fuzariozy.

8.       Dbać o drogi dojazdowe i Å›cieżki dochodzenia pracowników do pieczarkarni aby nie spowodować upadków – wypadków w pracy. Nie zapominać o Å›niegu na dachu szczególnie w obiektach o ich dużych powierzchniach.

9.       Chronić sprzÄ™t i maszyny przed zamrzniÄ™ciem w szczególnoÅ›ci zwracać uwagÄ™, na jakość i stan oleju w urzÄ…dzeniach hydraulicznych

10.   Być przygotowanym do rozmarzania naczep z podÅ‚ożem dostarczanym luzem.


Zima się kiedyś kończy i będzie lato. Ci co jej nie lubią muszą czekać na wieczne lata po globalnym ociepleniu.
 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018