Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

ILE WLAĆ WODY? Drukuj Email
21 lipca 2009, autor: Redakcja
Ile wlewać wody? Wszyscy pieczarkarze doskonale wiedzÄ…, że owocniki pieczarki zawierajÄ… okoÅ‚o 92% wody. Dlatego podczas prowadzenia uprawy technolodzy koncentrujÄ… siÄ™ na wlewaniu jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci wody. Nasuwa siÄ™ zatem pytanie, czy możliwe jest wlanie zbyt dużej iloÅ›ci wody? Moim zdaniem odpowiedź brzmi: Tak. Spróbujmy pod tym kÄ…tem przeanalizować kilka sytuacji.
  • W okresie przygotowania uprawy do wiÄ…zania owocników, jeszcze przed rozpoczÄ™ciem intensywnego wietrzenia, bardzo ważna jest szczegóÅ‚owa obserwacja kompostu, a nie tylko okrywy torfowej. Obserwacja ta pomoże nam okreÅ›lić ile wody możemy wlać na uprawÄ™. Kompost, w szczególnoÅ›ci wyprodukowany w okresie lata ze sÅ‚omy ubiegÅ‚orocznej, bÄ™dzie reagowaÅ‚ na wodÄ™ jak „gÄ…bka”, to znaczy, że bardzo Å‚atwo bÄ™dzie jÄ… wchÅ‚aniaÅ‚. Jak wiadomo, woda i tlen sÄ… niezbÄ™dne do życia, dlatego zbyt duża ilość wody może spowodować brak wystarczajÄ…cej iloÅ›ci tlenu i zachwiać prawidÅ‚owÄ… wymianÄ™ gazowÄ… w kompoÅ›cie.
  • W zwiÄ…zku z powyższym, bardzo ważne jest aby regularnie kontrolować kompost (w szczególnoÅ›ci jego górnÄ… warstwÄ™). Jeżeli z górnej warstwy kompostu z Å‚atwoÅ›ciÄ… jesteÅ›my w stanie wycisnąć wodÄ™ (Å›ciskajÄ…c kompost w dÅ‚oni), należy ograniczyć jej wlewanie, jeżeli zaÅ› z dużą trudnoÅ›ciÄ… wyciskamy kilka kropel, jest to znak, że nie ma zagrożenia przelania uprawy.
  • Szczególnie latem należy kontrolować ilość wody w kompoÅ›cie w każdej jego warstwie, rozpoczynajÄ…c od górnej a koÅ„czÄ…c na dolnej. Jeżeli kompost w górnej warstwie (tuż pod okrywÄ… torfowÄ…) jest bardzo wilgotny, a w dolnej warstwie suchy (szczególnie w okresie dÅ‚uższym niż 48 godzin po zaÅ‚adunku hali uprawowej), to jest to dla producenta sygnaÅ‚ aby przy zakÅ‚adaniu nastÄ™pnej uprawy wlaÅ‚ wodÄ™ do kompostu w trakcie zaÅ‚adunku hali uprawowej (na przykÅ‚ad podczas zaÅ‚adunku – „na kombajnie”) w dawce 3-5 litrów na metr kwadratowy a nastÄ™pnie przy dalszym nawadnianiu (jeÅ›li jest konieczne) po 2-3 dniach zredukowaÅ‚ jej ilość. Zabieg ten powinien wyrównać zawartość wody we wszystkich warstwach kompostu.
  • Trudno jest okreÅ›lić ilość wody jakÄ… można wlać na uprawÄ™ do momentu rozpoczÄ™cia szoku. Jeżeli mamy kompost o dobrej strukturze, wydajny system chÅ‚odzÄ…cy i zapewnione dobre odparowanie(!) w takich warunkach można Å›miaÅ‚o wlać okoÅ‚o 30 litrów na metr kwadratowy. Jeżeli „kompost jest krótki” (o drobnej strukturze) i wilgotny, a w hali jest sÅ‚abe odparowanie, w takich warunkach powinno wystarczyć 12 litrów wody na metr kwadratowy. Należy pamiÄ™tać o staÅ‚ej kontroli wilgotnoÅ›ci kompostu!
  • Jeżeli chcemy wlewać wodÄ™ na pierwszy i drugi rzut, to należy sprawdzić najpierw parametry Å›wieżego powietrza (powietrza zewnÄ™trznego). Podlewanie „na grzyby” może być bardzo korzystne, jeżeli jednak pojemność wodna Å›wieżego powietrza nocÄ… jest wiÄ™ksza od pojemnoÅ›ci wodnej powietrza w hali uprawowej, to można podlewać grzyby, jedynie pod warunkiem, że mamy wystarczajÄ…co wydajny system chÅ‚odzÄ…cy.
  • Podczas ciepÅ‚ych dni lata wskazane jest podlewanie uprawy (szczególnie gdy wlewamy wodÄ™ na grzyby) po poÅ‚udniu, kiedy temperatura powietrza na zewnÄ…trz zaczyna spadać. W takich warunkach Å‚atwiej jest osuszyć grzyby. Jednak jeżeli mamy wÄ…tpliwoÅ›ci, najlepiej  bÄ™dzie nie wlewać wody na grzyby podczas rzutu, a wlać jej wiÄ™cej pomiÄ™dzy rzutami.
 {MOSIMAGE}

 {MOSIMAGE}

 {MOSIMAGE}



 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018