Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-05
USD 4,4415 -0,17%
EUR 4,6898 +0,10%
CHF 4,7542 -0,07%
GBP 5,4558 -0,10%
Wspierane przez Money.pl

USD
wykres waluty USD w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
EUR
wykres waluty EURO w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
CHF
wykres CHF w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
GBP
wykres waluty GBP w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Złodzieje grzybów Drukuj Email
26 marca 2005, autor: Redakcja
Wyglądem przypomina kawałek węgla, a na liście francuskich przysmaków zajmuje czołową pozycję. Mowa oczywiście o trufli - docenionym afrodyzjaku.
Jak podaje "NEWSWEEK INTERNATIONAL" - wydanie z 14 lutego 2005, francuscy farmerzy zajmujący się uprawą i zbieraniem trufli spodziewają się w tym roku "wysypu" 30 000 kg tego przysmaku(!). Ich największym zmartwieniem są złodzieje. Szacuje się, że rocznie kradnie się około 10% trufli.

Wartość rynkowa 1kg trufli to ponad 700 euro (według French Fereration of Truffle Growers: " ...10% skradzionych trufli czyni stratę około 2,1 miliona euro - to prawie trzy razy więcej niż w poprzednim sezonie" ).
Trufle rosną kilka centymetrów pod ziemią w symbiozie z korzeniami niektórych drzew. Tradycyjnie grzyby te zbiera się w cyklu tygodniowym używając wytresowanych psów (rzadziej świń).
Złodzieje działają w małych, zorganizowanych gangach, często przemieszczają setki kilometrów aby znaleźć "żyzną glebę". Kradną pod osłoną nocy, stąd w ich wyposażeniu nie brakuje różnego rodzaju gadżetów ułatwiających orientację w ciemności (np.: noktowizory). Używają własnych psów, które koniecznie muszą mieć kagańce - zabezpieczenie przed natrafieniem na zatruty pokarm rozrzucany przez farmerów. Profesjonalizm i skuteczność w działaniu gangów zmusiła farmerów do utworzenia specjalnej straży używającej najnowszych technik do walki z rabusiami (np.: satelitarny monitoring skradzionych trufli działający  dzięki specjalnym czipom).
 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018