Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

NICIENIE - uciążliwe glebowe szkodniki warzyw Drukuj Email
14 września 2007, autor: Redakcja
W ostatnich kilku latach duże byÅ‚o nasilenie szkodników roÅ›lin uprawnych – wyjÄ…tkowo wiele zniszczeÅ„, zwÅ‚aszcza w uprawach warzyw, wyrzÄ…dzaÅ‚y szkodniki glebowe. Najbardziej niebezpieczne i uciążliwe byÅ‚y rolnice (gÄ…sienice motyli z rodziny sówkowatych), pÄ™draki (larwy chrzÄ…szczy z rodziny żukowatych), drutowce (larwy chrzÄ…szczy z rodziny sprężykowatych) oraz nicienie. WyjÄ…tkowo Å‚agodny przebieg zimy 2006/2007 sprawiÅ‚, że wiÄ™kszość szkodników przezimowaÅ‚a i nÄ™ka uprawiane roÅ›liny, poczÄ…wszy od wczesnych miesiÄ™cy wiosennych.

Coraz groźniejsze nicienie

SÄ… to robaki obÅ‚e, żyjÄ…ce w bardzo różnorodnych Å›rodowiskach. WÅ›ród nich wystÄ™pujÄ… formy żyjÄ…ce swobodnie w glebie i w wodach oraz pasożyty czÅ‚owieka, zwierzÄ…t i roÅ›lin. Te ostatnie żyjÄ… wewnÄ…trz tkanek roÅ›lin lub na zewnÄ…trz nich, pasożytujÄ…c na częściach podziemnych lub nadziemnych. SÄ… bardzo maÅ‚e, nitkowate i niedostrzegalne „goÅ‚ym okiem” (jedynie cysty mÄ…twika na korzeniach buraków czy ziemniaków sÄ… Å‚atwe do zauważenia). Nicienie roÅ›linożerne specjalnym narzÄ…dem gÄ™bowym w postaci sztylecika rozrywajÄ… komórki roÅ›linne i wysysajÄ… ich zawartość. Szczególnie groźne dla roÅ›lin sÄ… pasożyty korzeniowe wewnÄ™trzne, które zakÅ‚ócajÄ…c rozwój korzeni znacznie ograniczajÄ… wzrost i plonowanie roÅ›lin. Dodatkowo, niektóre z nich przenoszÄ… groźne choroby wirusowe roÅ›lin.
NiebezpieczeÅ„stwo zagrażajÄ…ce uprawom ze strony nicieni jest duże, ze wzglÄ™du na trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z ich zwalczaniem, a także dużą pÅ‚odność i szybkość rozwoju. Szkodniki te rozmnażajÄ… siÄ™ pÅ‚ciowo – skÅ‚adajÄ… jaja, z których wylÄ™gajÄ… siÄ™ larwy, przeksztaÅ‚cajÄ…ce siÄ™ nastÄ™pnie (po kilku wylinkach) w osobniki dorosÅ‚e. Na ogóÅ‚ postacie dorosÅ‚e różniÄ… siÄ™ od larw wielkoÅ›ciÄ…. U mÄ…twików dorosÅ‚e samice maja jednak ksztaÅ‚t nietypowy, zbliżony do gruszki lub cytryny, a u guzaka samice majÄ… ksztaÅ‚t nieregularny, workowaty lub gruszkowaty, a samice sÄ… typowo robakowate.
    Nicienie pasożytujÄ…ce na roÅ›linach część swego życia spÄ™dzajÄ… w glebie (nawet pasożyty części nadziemnych mogÄ… wnikać do roÅ›liny poprzez system korzeniowy). Najgroźniejsze z nich, mianowicie mÄ…twiki, przeżywajÄ… w postaci cyst w glebie przez wiele lat, przy czym nawet dÅ‚uższa przerwa w uprawie roÅ›lin żywicielskich nie powoduje ich wyginiÄ™cia. Na domiar zÅ‚ego postÄ™pujÄ…ce ocieplenie klimatu jest czynnikiem niezwykle sprzyjajÄ…cym rozmnażaniu siÄ™ i zwiÄ™kszeniu szkodliwoÅ›ci nicieni (…)

Wykaz tzw. nematocydów, czyli Å›rodków do zwalczania nicieni, jest niezwykle ubogi, co jest jednÄ… z gÅ‚ównych przyczyn trudnoÅ›ci z pozbyciem siÄ™ tych szkodników. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, polegajÄ…ca gÅ‚ównie na rozmnażaniu roÅ›lin ze zdrowego, wolnego od chorób i szkodników materiaÅ‚u, w przebadanym bÄ…dź odkażonym podÅ‚ożu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawÄ™ z faktu, że szkodniki te mogÄ… być przenoszone na sÄ…siadujÄ…ce (i nie tylko) uprawy wraz z wodÄ… spÅ‚ywajÄ…cÄ… z pól oraz na butach pracowników, koÅ‚ach maszyn i ciÄ…gników.
W uprawach warzywniczych, obok wymienionych wczeÅ›niej preparatów dezynfekcyjnych, które oczyszczajÄ… podÅ‚oże nie tylko ze szkodników glebowych, ale również sprawców niektórych chorób oraz z nasion chwastów (Basami 97 GR, Nemazin 97 FG, Nemazin 97 XX – zawierajÄ…ce dazomet, Nemasol 510 S.C. – zawierajÄ…cy metam sodowy) można zastosować jedynie Å›rodek zawierajÄ…cy oksamyl, czyli Vydate 240 SL w stężeniu 0,4% do podlewania selera oraz w dawce 2l/ha do opryskiwania cebuli na przeÅ‚omie maja oraz czerwca i lipca. W uprawach warzywniczych pod osÅ‚onami Vydate 240 SL można wykorzystywać jedynie do opryskiwania roÅ›lin przeciwko szkodnikom nalistnym, nie ma jednak możliwoÅ›ci zwalczania nicieni uszkadzajÄ…cych system korzeniowy (…)

HasÅ‚o Ogrodnicze  9/2007



 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018