Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

PIĘKNO SUCHYCH ROŚLIN Drukuj Email
08 czerwca 2007, autor: Redakcja
{MOSIMAGE}
  • PIĘKNO SUCHYCH ROÅšLIN
  • ISBN: 83-89738-95-3
  • Autor: Agnieszka KrzymiÅ„ska, Marek Siwulski
  • Wydawca: Kurpisz S.A
  • Rok wydania: 2007
  • Liczba stron: 144
Grzyby
Grzyby, wedÅ‚ug obecnie stosowanej klasyfikacji Å›wiata żywego, nie sÄ… roÅ›linami. TworzÄ… one odrÄ™bne królestwo (Fungi). Niemniej jednak mogÄ… być z powodzeniem wykorzystywane w tworzeniu suchych kompozycji. Do tego celu nadajÄ… siÄ™ tylko gatunki wytwarzajÄ…ce owocniki o zdrewniaÅ‚ym i Å‚ykowatym miąższu, nazywane czÄ™sto „hubami”. Tego typu owocniki powstajÄ… u wielu gatunków pasożytujÄ…cych na drzewach lub rozkÅ‚adajÄ…cych drewno.
PrzykÅ‚adem może być bardzo czÄ™sto spotykany hubiak pospolity ( Fomes fomentarius), który tworzy kopytowate owocniki, wyrastajÄ…ce na bocznych powierzchniach osÅ‚abionych drzew liÅ›ciastych. Owocniki, z wierzchu jasnoszare lub bladobrÄ…zowe, mogÄ… osiÄ…gać znaczne rozmiary. Ich Å›rednica może dochodzić nawet do 50 cm. Na pniach zamierajÄ…cych lub martwych brzóz czÄ™sto wystÄ™pujÄ… owocniki porka brzozowego (Piptoporus betulinus). SÄ… one konsolowate i przyroÅ›niÄ™te do drzewa trzonowatym zwężeniem. Wierzch owocnika ma kolor od biaÅ‚ego do brÄ…zowobeżowego, a spodnia część (tzw. hymenofor) jest biaÅ‚a. Owocniki wymienionych gatunków, a także innych hub, dajÄ… siÄ™ Å‚atwo suszyć, zachowujÄ…c przy tym ksztaÅ‚t i tylko nieznacznie zmieniajÄ…c zabarwienie. MogÄ… one stanowić podstawÄ™ suchej kompozycji lub tylko jej dodatek.

Bardzo ciekawym grzybem, którego owocniki mogÄ… przybierać różnorodne ksztaÅ‚ty, jest lakownica lÅ›niÄ…ce (Ganoderma lucidum). Gatunek ten wystÄ™puje na korzeniach żywych drzew liÅ›ciastych lub na pniakach, przede wszystkim dÄ™bów. Owocniki sÄ… skórzaste, talerzykowate i osadzone na dość dÅ‚ugim trzonie. Wierzch kapelusza  jest ciemnoczerwonobrÄ…zowy, bÅ‚yszczÄ…cy, jakby polakierowany, a jego brzeg jest biaÅ‚ożóÅ‚ty. Grzyb sprawia wrażenie, jakby byÅ‚ wykonany z laki (stÄ…d nazwa gatunkowa). W Polsce, ze wzglÄ™du na ograniczone wystÄ™powanie, lakownica jest prawnie chroniona. W Chinach i Japonii należy do grzybów powszechnie uprawianych ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze. Owocniki do suchych kompozycji możemy pozyskiwać z wÅ‚asnej uprawy, którÄ… prowadzi siÄ™ na pniakach lub trocinach drzew liÅ›ciastych. Ze szczegóÅ‚ami uprawy czytelnik może zapoznać siÄ™ w poradniku „ Uprawa grzybów jadalnych i leczniczych w warunkach naturalnych”, opublikowanym przez Wydawnictwo Kurpisz S.A. Lakownica w uprawie tworzy owocniki talerzykowate i paluszkowate. RozgaÅ‚Ä™ziajÄ…c siÄ™, czÄ™sto tworzÄ… bardzo ciekawe formy. Suszone owocniki zwykle nieco tracÄ… swój naturalny poÅ‚ysk, ale doskonale zachowujÄ… ksztaÅ‚t. MogÄ… one stanowić podstawÄ™ lub atrakcyjne uzupeÅ‚nienie suchej kompozycji.

Smardze podczas suszenia niezbyt mocno zmieniajÄ… ksztaÅ‚t i barwÄ™. Dlatego doskonale nadajÄ… siÄ™ na dodatek do suchych kompozycji. Jednak nie należy ich zbierać podczas pieszych wÄ™drówek po lesie lub jego pobliżu. W Polsce wszystkie gatunki należące do rodzaju smardz (Morchella sp.) sÄ… pod ochronÄ…. Możliwy jest jednak zbiór owocników wyrastajÄ…cych w ogrodach i na dziaÅ‚kach. Wbrew pozorom smardze coraz częściej na nich goszczÄ…. PrzyczynÄ… ich wystÄ™powania jest stosowanie kory drzewnej do Å›cióÅ‚kowania gleby wokóÅ‚ drzew i krzewów lub na wiÄ™kszych powierzchniach ogrodów. Kora jest pozyskiwana i skÅ‚adowana w lesie i czÄ™sto w naturalny sposób zostaje zasiedlona przez grzybniÄ™ różnych gatunków grzybów, m.in. smardzy. W sprzyjajÄ…cych warunkach tworzÄ… siÄ™ mniej i bardziej stożkowate owocniki, których gÅ‚ówki, o powierzchni przypominajÄ…cej plaster miodu, majÄ… zabarwienie od jasnoochrowego do ciemnobrÄ…zowego, a niekiedy prawie czarnego.

Suszenie grzybów przeznaczonych do suchych kompozycji może odbywać siÄ™ w przewiewnym miejscu na sÅ‚oÅ„cu lub w suszarce z obiegiem powietrza.
 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018