Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-04-20
USD 3,3881 +0,56%
EUR 4,1724 +0,14%
CHF 3,4827 +0,14%
GBP 4,7660 -0,23%
Wspierane przez Money.pl

USD
wykres waluty USD w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
EUR
wykres waluty EURO w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
CHF
wykres CHF w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
GBP
wykres waluty GBP w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Pomarszczone krasnale Drukuj Email
26 września 2007, autor: Redakcja
Nie sztuka znaleźć borowika.
Sztuka wytropić smardza i to poza sezonem.

Smardze wyrastają wiosna i wczesnym latem, sporadycznie jesienią. Prawie zawsze pojawiają się pojedynczo, bo grzybnia większości smardzów wypuszcza zwykle jeden owocnik, najwyżej trzy, ale wtedy w znacznej odległości. Jedynym z wyjątków od tej reguły jest smardz wyniosły, przypominający wysuszonego krasnoludka. Wyrasta gromadnie, zwłaszcza na pogorzeliskach. Związki chemiczne przenikające do gleby podczas pożaru lasu pobudzają grzybnie smardzów do owocowania, stąd grupki krasnopodobnych grzybków.

Smardze rosną bardzo powoli. Są puste wewnątrz, jak wszystkie grzyby należące do klasy workowców.

Szlachetny i pospolity.

W Polsce wyrasta kilka gatunków smardzów: wszystkie objęto ochrona. Nie wolno ich zerwać ani zniszczyć.
Smardze są podobne do dość pospolitych, trujących piestrzenic. Kapelusz piestrzenic nie ma wgłębień, jest za to pofałdowany. Stare atlasy grzybów polecają piestrzenicę jako jadalną. Być może dlatego jest na trzecim miejscu pośród polskich trucicieli w kapeluszach: po olszówce i muchomorze zielonawym.

Na grzyby na smardze

Przedwojenna polska kuchnia bardzo ceniła smardze. Ich grzybnię sprowadzano do parków otaczających pałace. W starych parkach smardze do dzisiaj wychylają się spod ziemi w najmniej spodziewanych miejscach. Często brane są za dziwaczne „psie” grzyby, choć to bardzo szlachetny rodzaju, o orzechowym, niepowtarzalnym smaku i zapachu wilgotnych katakumb. Miąższ smardza pod naciskiem rozsypuje się jak suchy wosk, a kapelusz wydaje się przejrzysty. Dorodny owocnik waży nie więcej niż 20 g. Lekkość grzyba wiąże się nie tylko z tym, że jego trzon jest pusty. Wynika również z koronkowej budowy kapelusza.

Gość rośnie w mieście

Smardze, tak rzadkie i chronione, od czasu do czasu wyrastają w miejscach, w których w ogóle nie można się schronić. Przy parkingach, na skwerach, tuż przy chodnikach. Grzybnia smardzów trafia tam ze ściółką z rozdrobnionej kory, służącej do wysypywania iglaków i obrzeży klombów. Smardz w mieście to jest coś! Najszlachetniejszy okaz w okolicy.

 

Super Express, 22-23.09.07r.
 
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2013