Grzyby.Grzybnia.pl Grzyby.Grzybnia.pl

GRZYBY

GRZYBNIA

PIECZARKI

BOCZNIAKI

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

USD
wykres waluty USD w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
EUR
wykres waluty EURO w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
CHF
wykres CHF w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po wicej
GBP
wykres waluty GBP w money.pl
Wspierane przez Money.pl
Trochę historii Drukuj Email
02 marca 2006, autor: Redakcja
    Pionierami w uprawie grzybów są ludy azjatyckie, a w szczególności Chińczycy. Ich medycyna od kilku tysięcy lat wykorzystuje wiele gatunków tych organizmów, a istnieją dowody na to, że lakownicę lśniącą (Ganoderma lucidum) i shiitake (Lentinula edodes) zaczęli uprawiać już dwa tysiące lat temu. Tego ostatniego grzyba nazywali eliksirem życia, uprawiali tylko na dworze cesarza i wiele lat sekrety pielęgnacji trzymali w tajemnicy. Dziś Azjaci są największymi producentami i konsumentami grzybów.

    Ale i Europejczycy mają swój udział we wprowadzaniu uprawy grzybów. Wzmianki o uprawie polówki wiązkowej (Agrocybe aegerita) spotykamy w działach Pliniusza Starszego (23-79 r.n.e.). Dojrzałe owocniki rozkładano na powierzchni wilgotnego, ściętego pnia drzewa i czekano cierpliwie na rezultaty. W ciepłym śródziemnomorskim klimacie dość szybko pojawiały się obfite plony w postaci kolonii grzybów. W połowie XVII w. Francuzi zapoczątkowali rozwój pieczarkarstwa, które do dziś jest szeroko rozwiniętym działem ogrodnictwa europejskiego przynoszącym znaczne dochody. Spore sumy zarabiają polscy pieczarkarze, którzy produkują 180 tys. Ton tych grzybów rocznie. Zajmujemy w tej dziedzinie drugie miejsce w Europie (po Holandii), a czwarte na świecie.

    Polacy od wieków kultywują zbieranie i spożywanie różnych gatunków grzybów, czyli są mykofilami. Pod tym względem jesteśmy podobni do Rosjan, Niemców, Francuzów i Włochów. Ale są aż nagrody, które nie lubią i nie cenią grzybów. Należą do nich np. Brytyjczycy i Bułgarzy. Ci ostatni wręcz unikają grzybów ze względu na obawę zatrucia.
 

Polecamy

 

 

 

 

WORTAL - Grzyby.Grzybnia.pl
DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO BAZY FIRM
Partnerem wortalu jest SPYRA - Laboratorium Grzybni. Copyright © 2004-2018